Chyby při výcviku a ježdění

02.07.2025

Z chyb se učíme. Žijeme často v realitě, kdy nám všichni ukazují jen dokonalost a bezchybnost. To je však věc dnešní moderní doby a ukazování se na videích. Samozřejmě, málokdo s vámi bude sdílet to, co se mu nepovedlo, chyby či jejich slabé stránky natož selhání.

Každý z nás ať už kůň či my lidé je máme a děláme. Všichni chybujeme a je to naprosto běžné. Z chyb se je dobré poučit, akceptovat je, postavit se jim čelem, nehloubat se v nich a hlavně neutíkat od nich. Tvořit z chyb postupně na jejich zlepšení až je jako chybu zcela vyřešíme.

1. Uznej chybu.
2. Pracuj na chybě a neopakuj jí.
3. Změn svou reakci a požádej koně jinak a nebo lépe
4. Uvědom si chybu
5. Chybu odstraň a změň

Koně můžeme díky chybě našeho vedení a špatného vysílání signálů vyvést z rovnováhy a nebo provádět cvik bez správné biomechaniky pohybu a můžeme tím koni a jeho aparátu akorát ublížit.

Někdy jde o malé chyby někdy o velké, významné chyby, kterých je potřeba se vyvarovat.

Protože tyto chyby ve výcviku, které děláme nemají vliv jen na výcvik, ale i na chování koně. Díky opakující se chybě můžeme v koni vytvořit návyk či zvyk a může se v koni začít utvářet problém a to nejen výcvikový, ale i v chování.
Uvědomte si chybu, akceptujte a již neopakujte.

Vliv aspektu člověka ve výcviku je často zanedbávaný. Jenže je potřeba si uvědomit, že jsme to my, co koně trénujeme/cvičíme. Tudíž je potřeba převzít zodpovědnost sám za sebe a to jak s koněm pracujeme. Často se chyba hází na koně, že ten kůň nereaguje, nejde mu to, neumí to, neodpovídá, chová se jak kr****. Je to o signálech našeho těla, naší energii, výrazu, vysílání signálů, myšlenek, pochopení. Bez chyb to prostě nejde.